Pomnik Pamięci…


W imieniu komitetu budowy  pomnika pamięci ofiar lipca 1944 r, informuję, że budowla ta została wzniesiona wysiłkiem i staraniem mieszkańców Białk. Zostały przeprowadzone przewidziane prawem procedury zezwalające na posadowienie obelisku na placu przed świtlicą.  Zezwolenie wydało Starostwo Powiatowe w Siedlcach na wniosek Wójta Gminy Siedlce za aprobatą i z uchwałą Rady Gminy. Projekt wykonała nasza mieszkanka inż. Joanna Ławecka Adamczyk. Kamień ofiarował Piotr Marczak,a szlif zrobił zakład kamieniarski p. Buczka z  Siedlec. Tablicę zaprojektowała i wykonała firma odlewnicza Marko z Siedlec. Stojak do flag otrzymaliśmy z firmy Radosława Orzyłowskiego z Radomyśli. Prace murarskie to dzieło członków komitetu.
Przy realizacji budowy pracowali:

Marek Mazur,

Dariusz Gawron,

Ryszard Tokarz,

Ryszard Garbarczyk,

Krzysztof Olędzki,

Piotr Marczak,

Krzysztof Mazur,

Norbert i Józef Oknińscy,

Wiesław Ługowski,

Wiesław Dąbrowski i Piotr Słowiński.

W fundamencie budowli zamurowano zamknięty  w butelce dokument zawierający informację o celu i sposobie realizacji tego monumentu oraz nazwiska i imiona wszystkich, którzy dołożyli cegiełkę do tego dzieła. Odpis tego pisma można zobaczyć na naszej stronie internetowej.
Prosta,  naturalna  forma obelisku, polny kamień, niewielki postument wyrażają zwyczajność upamiętnionych osób-zwykłych mieszkańców naszej wsi, którzy złożyli daninę największą- swoje życie.

Może Cię zainteresować także:

LEAVE A COMMENT