Położenie Białk


Gdzie pola, łąki, ogrody

Gdzie milknie już miasta gwar

Nasza rodzinna wieś Białki

Spokój i czar.

W swoich domostwach żyjemy

W trudzie mijają nam dni.

Pracą wytrwałą naszej wsi służymy,

Bo nasze miejsce jest właśnie tu.


Wyświetl większą mapę

Nasza wieś leży na Wysoczyźnie Siedleckiej, na wschodnim obrzeżu Mazowsza. Przez wiele lat zaliczano te okolice do południowego Podlasia. Był nawet taki okres, że Siedlce były nazywane stolicą Podlasia. Białki leżą na południe od Siedlec w odległości około 4 km. Od lat 60, kiedy w Siedlcach powstawały duże zakłady przemysłowe, Białki intensywnie rozbudowywały się. Obecnie wieś jest rozległa, gęsto zabudowana. Nadal powstają liczne nowe domy. Przy głównej drodze nie ma już miejsca na budownictwo, dlatego rozrastają się obrzeża wsi. Mamy więc najstarszą część wsi, położoną przy głównej drodze. Drugą część stanowi duża zabudowa na zachód od drogi łukowskiej, w kierunku na Gołobórz.

Na północ od wsi, w kierunku Siedlec, jest duże osiedle domków zwane Kolonią Białki, a na południowy wschód od wioski leży kolejne osiedle należące do wioski zwane Zachojniakiem. Jest więc wieś złożona z czterech odrębnych części. Administracyjnie stanowią one jedność reprezentowaną przez jednego sołtysa.Wieś leży w obrębie gminy Siedlce.

Usytuowanie wsi w sąsiedztwie Siedlec jest dla wsi uciążliwością, ze względu na przebiegające w granicach wsi drogi i kolej, Jest to jednocześnie i szansa na rozwój. Mieszkańcy z tej szansy korzystają z pożytkiem dla siebie i całej wsi.

Wieś obecnie zamieszkuje około 750 mieszkańców w 149 domach. Obręb wsi stanowi 349 ha gruntu. Mieszkańcy w dużej mierze zajmują się uprawą warzyw i kwiatów i sprzedażą ich w mieście. Świadczą pracę w urzędach i biurach w Siedlcach. Na terenie wsi znajdują się 3 duże gospodarstwa ogrodnicze, 3 fermy lisie, 2 zakłady ślusarskie, 1 zakład stolarski, 2 firmy transportowe, hurtownia artykułów papierniczych, hurtownia materiałów budowlanych, sklep spożywczy, usługi krawieckie i fryzjerskie.

LEAVE A COMMENT