Konkurs na równiankę


Święto Wsi Białki jest okazją do nawiązania do tradycji, przypomnienia wybranych obrzędów i zwyczajów naszych przodków. Jednym z takich, odchodzących w zapomnienie, zwyczajów jest święcenie równianki. Co to jest równianka? Jest to wiązanka ziół, zbóż i kwiatów przygotowywana na dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) i niesiona do kościoła do poświęcenia. Każda mieszkanka wsi taką równiankę do kościoła niosła obowiązkowo. Panie prześcigały się, której równianka jest najpiękniejsza, najbardziej barwna, złożona z dużej liczby roślin. Po powrocie z kościoła równiankę zawieszano na ścianie obok obrazów lub umieszczano bezpośrednio na obrazie.

0007482

Zioła wykruszano, gdy ktoś chorował, zaparzano dając wywar do picia. Nasiona zbóż w porze siewu(we wrześniu) wybierano z kłosów i dodawano do ziarna przeznaczonego na zasiew. Resztki równianki zatykano za strzechę na strychu, wierząc,że święcone ziele uchroni od pioruna, pożaru, szkodników, burzy, powodzi, gradobicia.

Zwyczaj święcenia ziół, kwiatów, zbóż i owoców znany jest już od X wieku , a jego źródło upatruje się od apokryfu, mówiącego o tym, jak apostołowie po otwarciu grobu Matki Boskiej nie znaleźli tam ciała, jedynie zioła i kwiaty. Tyle historii.

Konkurs – Regulamin

 1. Na festyn należy przynieść wcześniej uwitą wiązankę.
 2. Tutaj umieścimy wszystkie wiązanki w jednym miejscu, by widzowie mogli je obejrzeć.
 3. Jury oceni i wybierze najpiękniejsze i najbardziej pomysłowe.
 4. Liczyć się będzie w ocenie:-ilość i różnorodność użytych roślin (zboża, zioła, kwiaty, owoce)
  – barwność kompozycji,
  – smukłość wiązanki( nie powinna być pękata)
  -do wiązania używać należy traw, nie nici, nie sznurka, nie wstążki.
  – ogólny plastyczny wyraz.
  5.Wszystkie prace zostaną nagrodzone, a zdjęcia prac zostaną umieszczone na tej stronie.

Zapraszamy do udziału wszystkie panie od dziewczynek do emerytek.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres e- mail do 22.07.2016: elzbieta-leczycka1@wp.pl lub osobiście do Organizatorów IV Święta Białk

Tagi:

Może Cię zainteresować także:

LEAVE A COMMENT