II ŚWIĘTO BIAŁK – FOTORELACJA


Chyba było warto napracować się,by potem świętować. Tak świętować, jak w Białkach w dniu 27 lipca 2014 roku.. II Święto Naszej Wsi już jest przeszłością. Możemy tylko wspominać, oglądać fotki, komentować, wyrażać refleksje, zadumać się nad tym, co dane nam było przeżyć. Przede wszystkim dopisała nam pogoda,a z nią wielu gości. Tuż przed jedenastą drogę wiejską zapełniła „rzeka” odświętnie ubranych ludzi. Dźwięki marszowych utworów wykonywanych przez siedlecką orkiestrę kolejową niosły się hen poza białeckie opłotki, a wszystkim dążącym na plac przy świetlicy nogi same poruszały się w takt granych melodii. Nawet seniorzy raźniej postukiwali swoimi kulami.

Podniosły charakter mszy świętej sprawowanej przez naszego proboszcza księdza Janusza Wolskiego, jego homilia nawiązująca do wydarzeń sprzed 70 lat wywołały nastrój zadumy, skłaniały do głębokiej refleksji, co wyczytać można było z twarzy zebranych.

Druga część uroczystości to odsłonięcie i poświęcenie pomnika, upamiętniającego ofiary wojny spośród mieszkańców naszej wsi. Szczególnie przejmujący był apel poległych,podczas którego poznaliśmy sylwetki osób upamiętnionych na tablicy pomnika. Podniosłość tego momentu podkreślała muzyka wykonana przez orkiestrę i pieśń K. Klenczona „Biały krzyż” odśpiewana przez miejscową grupę śpiewaczą. Z uwagą zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień władz samorządowych -wójta Gminy Siedlce- M. Bieńka, starosty siedleckiego- Z. Wielogórskiego, przewodniczącego rady powiatu -H. Brodowskiego. Wystąpienia przedstawicieli rodzin ofiar wojny to kolejny, potężny dreszcz emocji. Jeden z moich rozmówców-budowniczy pomnika, stwierdził, że dla tej jednej chwili, dla łez przemawiającego, warto było wylewać pot przy tej budowie.

Piękny popis młodzieży z białeckiej szkoły w poetycko-muzycznym programie i towarzysząca imprezie wystawa starych zdjęć dopełniały pierwszą część uroczystości.

Najciekawsze jednak ciągle było przed nami.

Po przerwie na obiad tłumy ciągnęły znowu na plac szkolny. Tam formował się bieg uliczny upamiętniający wielki pożar wsi z 1944 roku. W biegu wystartowało ponad 110 osób. Chętni do biegu, a nie zapisani w wyznaczonym terminie nerwowo zagryzali usta, oczekując wolnego miejsca po niezgłaszających się zawodnikach. Wniosek-Zapisz się w przyszłości!!! To piękne przeżycie dla wszystkich.

I wreszcie upragniony start! Bieg poprzedza policjant „na hulajnodze”, jedzie patrol medyczny na rowerach,ochroniarze,a na poboczach dopingująca publiczność. Słowem-jak…. na klasycznym maratonie. Startują kolejne grupy wiekowe. W przedostatniej- dwoje maratończyków – naszych znajomych pani Hanna Mitura i pan Tomasz Niedziółka. Biegł także wprawiony w biegach dawny dyrektor naszej szkoły pan Jerzy Mitura. I o dziwo, żadne z nich nie zajęło pierwszego miejsca, widać konkurencja była ostra. 24 puchary ufundowane przez Wójta Gminy Siedlce powędrowały w ręce najlepszych.( lista zwycięzców-wkrótce).

Mecze piłkarskie-to następne sportowe emocje. Grali nasi goście -najmłodsi członkowie klubów piłkarskich UKS „Dziewiątka” i Chodów. Puchary w tym meczu ufundował przewodniczący rady powiatu-pan Henryk Brodowski. Mecz piłkarzy „dużych” to ojcowie kontra synowie z naszych Białk. Sędziował proboszcz ksiądz J. Wolski. Najciekawsze były kary za przewinienia- zawodnik podchodził do sędziego i dostawał „za ucho”. Przegrali oczywiście „ojcowie”

W sali zaś w tym samym czasie trwał piękny koncert warszawskich artystów „Żołnierze niezłomni-podziemna armia powraca” nawiązujący do przedpołudniowego tematu święta.

Potem były jeszcze inne atrakcje dla publiczności – popisy Karaoke, wystąpienie solistki I.Kosińskiej,czarodziejskie sztuczki magika K. Malona, koncert Disco Freestyle. Tutaj do tancerzy dołączył nasz Przemek Poddaniec.

Dorównywał chłopakom z zespołu, a publiczność zaskoczył poziomem swych umiejętności. Wieczór spędziliśmy na żywiołowych tańcach przy muzyce zespołu KRYTERS. Tę drugą -rozrywkową część Święta Białk organizował GOK Siedlce. Dziękujemy panie Dyrektorze.


Fotorelację możemy oglądać dzięki panu Pawłowi Komorowskiemu – również dziękujemy.
_DSC6121 (Kopiowanie)

Może Cię zainteresować także:

LEAVE A COMMENT